За правата и възможностите
Няма съмнение,че оттеглянето на подписа на България от договора или споразумението/все тая/ АСТА е успех на гражданското общество в борбата му да си отстоява правата,които все повече ще бъдат ограничавани.Широката обществена дискусия,натискът над институциите ,че дори и обвиненията кой е по виновен/сегашните управляващи,или предишната еврокомисарка Кунева/ показва,че това е начинът за разрешаване на наболели въпроси.И ако отстояваме така яростно правата си по отношение на интернет свободата си,не е ли време поне по сходен начин да поставяме въпроса не само за своите права,но и за възможностите които изпускаме сега и в перспектива!?
Последните данни за състоянието на фискалният резерв са си направо тревожни,на фона на все по задълбочаваща се икономическа криза не само в България,но на европейско ниво . И понеже тук сме си предоставили правата на българското правителство да харчи публичните финанси/данъците ни/ си мълчим търпеливо в очакване правителството да измислило нещо умно и работещо,та резерва да остане поне на същите нива с които е започната годината.Приходите за напълване на резерва са наше задължение като данъкоплатци,правото да харчи този резерв е на правителството което сме си избрали,но основното задължение на правителството е да осигурява възможности българските граждани да имат по високи доходи,българската икономика и българското селско стопанство да са работещи и конкурентно способни на европейският и световен пазар. Дали това е така??? Всеки има отговор на този иначе прост въпрос.
От влизането в зеленчуковият магазин където българската стока е екзотична рядкост,със рекордни цени,минаването през магазина за хранителни стоки,където все пак екзотиката намалява/има доста повече български стоки/ и завършите обиколката си през магазините за дрехи и техника,където марката „Произведено в България” липсва изцяло!
Това описание за съжаление не е сценарий филм след 20 години ,а реалност в която се намираме днес и сега!
Възможностите на България не са много,но все пак имаме възможности и е редно те да бъдат развивани и укрепвани за да градят една работеща икономика в основата на която са нашите,български ресурси-като се започне от плодородната ни земя,минем през залежите ни от въглища и цветни метали и завършим през онзи ресурс без който възможностите си остават само възможности-прословутото българско трудолюбие!
Възможно е да изнасяме повече електроенергия от която да печелим повече средства и да укрепваме фискалният резерв,вместо това имаме свободни мощности които не работят и се рушат!?
Възможно е да изнасяме български плодове и зеленчуци,но ни липсват субсидии от ЕС и от българската държава които да ги направят конкурентно способни на българският и на световните пазари.Вместо това земята ни пустее и все по малко се обработва.
Хубаво,че строим магистрали,но ще е прекрасно ,ако по тях превозвачите ни возят и български стоки и работещата българската икономика осигури средства за нови пътища.
Улисани в това да браним правата си,все повече забравяме за задълженията си,а смисъла е в това да имаме повече възможности,за себе си,за децата ни,за България!
Filed under: Общество и нрави